Euroopa Liidu liidrid toetasid Ülemkogul Euroopa Komisjoni ettepanekuid energialiidu loomiseks ning arutasid selle raames ka Gazpromi ja teiste Euroopa Liidu väliste tarnijatega sõlmitud gaasilepingute läbipaistvamaks muutmist.
"See oli suure potentsiaaliga projekti esimene arutelu ja see oli raske arutelu," ütles Ülemkogu president ja endine Poola peaminister Donald Tusk kõneluste järel. "Kõik liidrid olid nõus läbipaistvust gaasiturul suurendama, et tarnijad ei saaks oma positsiooni kuritarvitada, rikkudes Euroopa Liidu seadusi ning vähendades meie energiajulgeolekut," vahendas agentuur Bloomberg.
Kriis Ukrainas on kannustanud Euroopat oma sõltuvust Venemaa energiakandjatest vähendama ning lisama energiaühendusi liikmesriikide vahel, et ükski riik ei oleks oma tarnijatest liigses sõltuvuses. Eriti kui tarnijaid on vaid üks. Kõnelustel gaasilepingute üle tahab ka Euroopa Komisjon laua ääres esindatud olla, et kindlustada lepingute kooskõla ELi reeglitega.
Teisalt on liikmesriigid nagu Saksamaa väljendanud muret lepingute konfidentsiaalsuse tagamise pärast.
Ülemkogul jõuti kokkuleppele, et tundliku informatsiooni konfidentsiaalsus tagatakse. Samuti nõustuti kaaluma võimalust, et liikmesriigid ostaksid gaasi ühiselt. Sellised lepingud peavad aga vastama ka WTO ja Euroopa Liidu konkurentsireeglitele. Samuti oleks ühisostud liikmesriikide vaba valik, mitte sund.
Valitsusjuhid toetasid ühenduste lisamist liikmesriikide vahel ning energiaturu kaasajastamist, et taastuvatest allikatest toodetud energia paremini süsteemi liita.
"Täna astusime suure sammu edasi," ütles Ülemkogu president Donald Tusk.
EL ostab sisse 53% tarbitavast energiast, makstes selle eest Euroopa Komisjoni andmeil iga päev miljard eurot.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!